Gostovanje spletnih strani nam omogoča objavljanje spletnih strani in trgovin na internetu – da jih zmorejo v živo videti vsi uporabniki, ki imajo zagotovljeno spletno povezavo.
Sama storitev gostovanja pa pomeni časovni zakup spletnega prostora, ki je namenjen shranjevanju datotek spletnega mesta, do katerega uporabniki lahko kadar koli dostopajo, in sicer preko različnih spletnih brskalnikov.
Kaj potrebujemo za spletno gostovanje?
Za gostovanje spletnih strani potrebujemo dovolj zmogljiv strežnik, ki pa mora biti vedno povezan s spletom. Na takšen način je namreč naše spletno mesto vedno na voljo. Znano je, da takšnega strežnika navadno ne moremo sami vzdrževati, saj so stroški za vzdrževanje precej visoki. Posledično se za gostovanje spletne strani obrnemo po pomoč k specializiranim ponudnikom.
Za podjetja za zanesljivo in hitro spletno gostovanje je značilno, da imajo svoje tehnično osebje, prav tako zmogljive strežnike in tehnologije, ki lahko redno poskrbijo za vzdrževanje pa tudi za samo varnost strežnikov.
Ugoden nakup spletnega gostovanja
Slej ko prej, če boste želeli imeti svojo spletno stran, se boste morali odpraviti na lov za najboljšim ponudnikom za gostovanje spletnih strani. A še preden to storite, boste najprej nujno potrebovali tako imenovano domeno. K sreči ponudniki spletnih gostovanj zelo pogosto delujejo tudi kot ponudniki domenskih imen.
Ko boste v fazi registracije ter nakupa domene, si torej lahko izberete še paket primernega spletnega gostovanja. Na začetku je lahko povsem dobra izbira že manjši in cenejši paket gostovanja spletne strani. Seveda izbrani paket lahko kadar koli tudi nadgradite, kar pomeni, da se vam torej na samem začetku sploh ne splača odločiti za najdražji paket.
Na kaj bodite še posebej pozorni pri izbiri paketa za spletno gostovanje strani?
Da se boste bistveno lažje odločili, kateri ponudnik za gostovanje spletnih strani je najprimernejši za vas, boste morali paziti na nekaj pomembnih točk. V prvi vrsti preverite, kakšne storitve in opremo vam ponuja izbrani ponudnik.
Kar se tiče storitev in opreme ponudnikov spletnega gostovanja, se osredotočite tudi na to, koliko prostora na diskih pravzaprav potrebujete, obenem temeljito preglejte tudi ponudbo digitalnih potrdil oziroma SSL certifikatov. Večina spletnih podjetij pa tudi posamezniki uporabljajo plačljive ali pa brezplačne SSL certifikate, in sicer za zmanjšanje nevarnosti.
Kaj je SSL certifikat?
SSL certifikat predstavlja kriptografski protokol, ki zagotavlja varno komunikacijo na medmrežju. To na primer omogoča varno brskanje po spletu in varnost med elektronskim komuniciranjem. Najpogosteje se tovrstni protokol uporablja pri delovanju spletnih trgovin. Tu se namreč pojavlja potreba po prenašanju podatkov, ki so zelo zaupne narave, na primer osebnih podatkov, številk kreditnih kartic.
Komunikacija preko varnih povezav se prav tako vse pogosteje uporablja tudi na netrgovskih straneh na spletu. Tudi v tem primeru namreč lahko prihaja do izmenjavanje zaupnih podatkov. Če boste tudi sami na svoji spletni strani želeli uporabljati varne povezave, boste morali na strežniku, kjer vaša stran gosti, namestiti enega od SSL certifikatov.
Ključne prednosti namestitve SSL certifikata
Veliko je prednosti, ki jih prinaša SSL certifikat. Ena med njimi je torej enkripcija prenosa podatkov. To pomeni, da certifikat SSL omogoča prenos vseh podatkov preko varnih vrat. Med pomembnejše prednosti sodi tudi večja verodostojnost spletne strani.
Tudi povečana zaupanje obiskovalcev spletne strani je ena od prednosti, ki jo nudi izbrani SSL certifikat. V tem primeru je namreč precej manj pomislekov glede same varnosti osebnih ali pa transakcijskih podatkov. Prav tako je mnogo manj oklevanja pred izvršitvijo spletnega nakupa. Številne študije so dokazale, da namestitev SSL certifikata na spletno trgovino zelo pozitivno vpliva na število realiziranih prodaj.
Zaradi SSL certifikata boljše uvrstitve v Googlu
Če boste strokovnjaka ali kakšnega drugega dobrega poznavalca delovanja spletnih strani vprašali, kaj vam še lahko doprinese SSL certifikat, vam bo med drugim zagotovo omenil tudi bistveno boljše uvrščanje v Googlu. Kaj to pomeni?
Vemo, da je Google že pred več kot desetletjem na svojem blogu javno zapisal, da prisotnost SSL certifikata zelo pozitivno vpliva tudi na vidnost spletne strani v iskalniku. Nič čudnega ni bilo, da je po objavi tega bloga uporaba SSL certifikatov močno narasla. Nekoliko kasneje se je sicer stanje nekoliko umirilo, a samo do pred kratkim.
Nedavno nazaj je Google ponovno objavil novico, ki je spet zelo pospešila odločitev lastnikov strani na spletu za investicijo v SSL certifikat. Kaj točno je nazadnje o tem zapisal Google, pa si lahko preberete na spletu. Verjetno se boste tudi za to precej hitreje in lažje odločili za enega od certifikatov SSL.