Za učinkovito poganjanje spletne strani je v ozadju potreben strežnik. Na njem je namreč vsa spletna koda pa tudi digitalne vsebine, ki jih stran vsebuje. Gostovanje spletnih strani ali web hosting pa je storitev, ki označuje zakup prostora na omenjenem strežniku.
Strežnik označuje zmogljiv računalnik, ki je skozi ves čas povezan na svetovni splet, preko hitre medmrežne povezave. A ko omenjamo gostovanje na spletu, je treba biti precej bolj konkreten. Na voljo je namreč kar nekaj različnih storitev, ki so povezane s tem. To so denimo gostovanje v oblaku, namensko gostovanje, deljeno, reseller, kolokacija, VPS gostovanje.
Brezplačni web hosting
Na razpolago imate tudi povsem brezplačno gostovanje spletnih strani. Zavedati pa se je treba, da vam je v tem primeru ponujeno precej manj prednosti. Tako gostovanje kot tudi domena pa vsekakor predstavljata osnovna stebra za vsako spletno stran.
Tretji steber, ki je prav tako pomemben in na katerega prav tako ne smemo pozabiti, pa je SSL certifikat.
Je torej brezplačno gostovanje spletnih strani slaba naložba?
Če želite biti lastnik spletne strani, ki vas bo kar se da učinkovito predstavljala in vam obenem še omogočala dobro podporo pri vašem poslu, je treba vanjo vložiti kar nekaj denarja. Za nekaj sto evrov vam lahko izdelajo spletno stran, registrirajo domeno, prav tako ponudijo še web hosting. S tem pa se boste izognili tudi brezplačnemu gostovanju spletnih strani, ki seveda ponuja precej malo prednosti.
Brezplačni web hosting prinaša precej počasne in slabo odzivne strani. Seveda se to zelo pozna tudi pri samem obisku. Poglavitni vzrok za to pa je, da na enem strežniku gostuje precej velika množica spletnih strani. Pogosto se pripeti še to, da ponudnik brezplačnih tovrstnih storitev ponuja zastarel strežnik. Ena od ključnih slabosti v tem primeru je tudi to, da ste pravzaprav precej omejeni še s prostorom.
Mešanica deljenega gostovanja in zakupa lastnega strežnika
Ena od možnosti gostovanja spletnih strani je tako imenovano VPS gostovanje. V tem primeru gre za nekakšno mešanico deljenega gostovanja in zakupa lastnega strežnika. To pomeni, da si fizični strežnik med seboj deli več naročnikov, čeprav so posamezne enote med seboj programsko povsem ločene.
Kdaj je potreben SSL certifikat?
Lastniki strani na spletu se za SSL certifikat praviloma odločajo zaradi več razlogov. Najpomembnejši med njimi pa je zagotovo učinkovito povečanje verodostojnosti njihove spletne strani. Prav tako je v ospredju tudi zagotavljanje večje varnosti pri prenašanju občutljivih podatkov.
SSL certifikat je nujno potreben, če ste denimo lastnik spletne strani, kjer obiskovalci vpisujejo ter pošiljajo bolj občutljive podatke, ki so osebne narave. Prav tako, če ste lastnik strani z zaprtim sistemom, ki vsebuje takšne podatke, ali pa ste lastnik spletne trgovine, ki omogoča plačevanje s kreditno kartico. Dejstvo pa je, da je varna povezava med banko ter plačnikom dandanes nujna.
Certificirane so tudi navadne spletne strani
Še zdaleč pa seveda ni nujno, da je certificirana spletna stran samo spletna trgovina. Prav tako imajo SSL certifikat lahko tudi povsem navadne spletne strani, pri katerih pa lastnik želi pri obiskovalcih vzbuditi tudi še večje zaupanje.
Ob vsem tem pa se slej ko prej vprašamo tudi, kateri certifikat SSL je sploh najbolj primeren za naše potrebe. Na voljo je več različnih. Pri izbiri je nujno poznati značilnosti in prednosti vseh. Le tako lahko izberemo sebi najbolj primernega.
Kako je s prihodnostjo SSL certifikatov?
Lahko rečemo, da je certifikat na spletni strani kot nekakšen pokazatelj resnosti strani, prav tako tudi verodostojnosti vsebin. Zlasti zato si brskalniki tudi v prihodnosti želijo čim več certificiranih spletnih strani.
Na dolgi rok se tako morda obeta samo prikazovanje tistih spletnih strani, ki imajo nameščen SSL certifikat.
Varovana spletna stran je hitreje naložena
V ozadju namestitve SSL certifikatov pa se skrivajo še druge številne prednosti in ne samo precej večja varnost za obiskovalce interneta. Številne študije že dolgo časa kažejo na to, da se varovane spletne strani lahko bistveno hitreje nalagajo v primerjavi s tistimi, ki ne vključujejo omenjenega certifikata.
To, da se varovana spletna stran hitreje naloži, pa je izjemno pomemben aspekt tako imenovane SEO optimizacije. Google je že pred časom večkrat potrdil, da https protokol prispeva k precej boljšemu rangiranju. Prav zagotovo pa večina med vami prav dobro ve, kaj to pomeni za vaše prikazovanje na spletu pa tudi za uspeh pri vašem poslu.