V primeru, da se vam pokvari trdi disk ali kateri drugi pomnilniški medij, nikar ne zganjajte panike, ker se podatki še vedno lahko rešijo. Glede na uporabo vseh pomnilniških medijev, bi bilo skoraj nemogoče, da se ti nebi pokvarili, saj brez njih skoraj da ne moremo.
Nošenje in uporaba, ter občasno tudi udarci in padci, so lahko posledica, da ta preneha delovati. Ampak takrat nikar ne obupajte nad mislijo, da ste izgubili vse podatke in jih ne boste nikoli več videli, ker temu ni tako. Strokovnjaki za reševanje podatkov vam še vedno lahko rešijo vse dokumente, ki ste jih hranili na vašem pomnilniku. Vaša naloga je le, da medijski polnilnik odpeljete do prvega izkušenega računalničarja, ki bo znal rešiti vašo težavo in vam bo tudi svetoval v naprej, kako se lahko velikokrat tej nezgodi izognemo.
Da je potrebno reševanje podatkov, smo velikokrat krivi sami
Glede na to koliko uporabljamo vse te zadeve, je tako ali tako še malo nezgod. Ključki in diski nam velikokrat padejo na tla, se veliko uporabljajo in nosijo po torbicah, žepih vsak dan. Zato je dobro priznati, da smo velikokrat sami krivi, da se nam kakšen pomnilniški medij pokvari, saj ne pazimo preveč dobro nanj. Največkrat se ljudje obrnejo na računalničarje, ker so izgubili podatke, hkrati pa priznali, da je to njihova napaka, ker niso pravilno varnostno odstranjevali ključek it računalnika. Vedno ko prenehate uporabljati sam pomnilniški medij, ga je potrebno varnostno odstraniti in šele nato izklopiti iz računalnika. Zelo velikokrat so padci tisti, ki so krivci, da pomnilnik preneha delovati, velikokrat pa se zgodi, da jih tudi polijemo ali pa preprosto ne delujejo več, zaradi svoje življenjske oziroma dolge delovne dobe.
Ne rešujte podatkov sami!
Reševanje podatkov ni mačji kašelj in tega nikar ne počnite sami. Če nimate izkušnje z tem lahko vsekakor naredite več škode, kot pa koristi in vam na koncu niti strokovnjaki ne bodo mogli več pomagati. Naj delo opravijo oni in rešijo pomembne podatke, ki ste jih hranili na vašem pomnilniškem mediju. Največja napaka je, da ljudje mislijo, da je reševanje podatkov lahka zadeva in lahko to storijo sami, le da bi privarčevali denar, ampak žal se pošteno motijo. Raje odštejte nekaj € in poskrbite, da bodo podatki še vedno v vaših rokah in da boste z koristnimi nasveti strokovnjakov, znali bolj paziti na vaš disk oziroma pomnilniški medij.
Kako preprečiti izgubo podatkov na mehaničnem disku?
Mehanični trdi diski so z nami že več skoraj 70 let, ko so prvič postali na voljo za nakup leta 1956 skupaj z računalniškim sistemom IBM 305 RAMAC. Od takrat so se zelo spremenili, saj uporabljajo bolj napredne elektro motorje, manjše magnetne plošče in porabijo veliko manj električne energije.