12. avgusta 1981 je datum, ki se je zapisal v zgodovino osebnih računalnikov, saj je takrat podjetje IBM predstavilo prvi model osebnega računalnika. Model se je imenoval IBM PC 5150. Tako se tudi pričela prelomnica osebnih PC-jev. Seveda so se takoj pojavili približki takšnega osebnega računalnika iz naslova drugih podjetij.
Osebni računalniki pa so stilsko podobo dobili z razvojem računalnika apple II. S tem se je pričel premikati tudi arhitekturni razvoj in kmalu smo dobili precej podobne približke, kot jih poznamo v današnjem času. Čeprav je bilo še veliko hišnih računalnikov, ki niso imeli monitorja, marveč še vedno le priključek za televizijski sprejemnik. Kasneje se je tehnologija razvijala v tej smeri, da poznamo osebne računalnike, kot so danes.
S tem smo dobili tudi tako imenovani boj za trg med podjetji, ki izdelujejo osebne računalnike in njihove sestavne dele. Sprva so osebne računalnike uporabljala podjetja za svoje zaposlene, kar pa se je kmalu spremenilo. Danes poznamo veliko različnih osebnih računalnikov in konkurenca se še naprej veča. Čeprav je dandanes opaziti, da so osebni računalniki v ‘umiranju’. Poznavalci in proizvajalci trdijo, da je še vedno izjemno velika prodaja in nabor zvestih kupcev iz leta v leto večji. Zakaj je temu tako, če poznamo že pametne telefone, tablice in marsikaj drugega?
Odgovor je preprost – včasih so bili osebni računalniki veliki, danes pa so tanjši, lažji in predvsem manjši. Osnovna zamisel sicer ostaja enaka, vendar se pričakuje še dodaten razvoj v naslednjih letih. Vseeno pa lahko trdimo, da s tablico še vedno ni mogoče delati prav vseh stvari, kot jih lahko s PC-jem. Med tako imenovano poplavo vseh naprav v svetu seveda ni mogoče napovedati, kdo bo zmagal, vendar glede na to, da so osebni računalniki prvi, bodo v svetu še dolgo prisotni.
Osnovna naloga osebnega računalnika še vedno ostaja ista – obdelava in shranjevanje podatkov s pomočjo različnih sestavnih delov, kot so sprejem vhodnih podatkov (tipkovnica), shranjevanje in dostop do podatkov, obdelava podatkov (urejevanje, računanje), prikazovanje izhodnih podatkov (ekran, tiskalnik). Osebni računalnik je sestavljen iz različnih komponent, ki jih lahko sami nakupimo in sestavimo ali pa enostavno kupimo že sestavljenega. Strojna oprema zajema ohišje, monitor, tipkovnica, tiskalnik, miška, CD-ROM enota, napajalniki, osnovna plošča, komunikacijski vmesniki,… Poznamo pa tudi programsko opremo, kot so operacijski sistemi, urejevalniki besedil in različni programi, ki se potrebujejo za delo, baze podatkov,…
Torej, izbira osebnih računalnikov na trgu je še vedno izjemno velika. Posvetujte se s strokovnjaki in izberite takšen računalnik, ki bo najbolj ustrezal vašim potrebam.