Nakup novega prenosnika je lahko zabavna izkušnja, če poznamo nekaj glavnih osnov strojne in programske opreme. Res je, da nas v nakup lahko hitro prepriča velikost zaslona, osvetljena tipkovnica, izgled ohišja ipd. V resnici pa vsak prenosni računalnik v sebi skriva veliko več, kot je morda opazno na prvi pogled. Seveda pa je pri tem tudi pomembno, kateri programi so nameščeni na samem prenosniku. Antivirusni program je v večini primerov že vgrajen v sam operacijski sistem. Možne pa so tudi nadgradnje strojne opreme ter programov, ki jih potrebujemo za varno delo z računalnikom.
Antivirusni program potrebuje vsak računalnik
Uporaba antivirusnega programa je dandanes postala nekaj povsem normalnega. Moderni operacijski sistem Windows ima že vgrajeno zaščito proti virusom in vohunskim programom. Ta pa je dovolj močna za večino uporabnikov. Nekateri novi računalniki pa imajo lahko nameščene tudi druge močnejše različice sledečih varnostnih programov:
- Požarni zid
- Različna proti-vohunska oprema
- Zaščita uporabniških računov
- Antivirusni program
Prenosni računalniki z iOS in Linux sistemi, pa imajo tudi nameščene različne antivirusne programe. Večinoma jih lahko uporabljamo 1 leto, če imamo zraven priloženo kodo. Po pretečenem letu pa bomo morali obnoviti licenco z nakupom nove kode oziroma aktivacijske številke.
Najbolj popularne izvedbe prenosnikov
Prenosniki se eden od drugega najbolj očitno razlikujejo po izgledu. V resnici pa že sama velikost lahko pove veliko v o vrsti prenosnega računalnika. Seveda so modeli in vrste razlikujejo tudi po različnih vhodih za periferijo, oznakah na samem ohišju ipd. Poglejmo si nekatere najbolj popularne vrste prenosnih računalnikov.

Notebook oziroma navaden prenosnik
To so večji prenosniki, ki so mišljeni za delo in zabavo. Imajo vsaj 3 USB vhode ter HDMI, VGA ali DP izhod. Možna je tudi kombinacija različnih video izhodov.
Ultrabook
Ultrabooki so manjši prenosniki, ki so narejeni s preprostostjo uporabe v mislih. Uporabljajo jih ljudje, ki so veliko na poti. To je tudi razlog, da imajo ultrabooki močno baterijo, napredne varnostne funkcije proti kraji podatkov ter različne tehnologije za brezžično povezavo.

Prenosnik 2-v-1
To so najnovejši modeli prenosnikov, ki jih lahko uporabljamo kot navaden prenosnik, ali pa kot tablico. So odlični za uporabo pri predstavitvah, ali doma kot multimedijski center. Imajo omejeno moč, vendar so izredno prenosni in priročni za uporabo.
Gaming prenosnik
Z razvojem tehnologije lahko na trgu opazimo vedno več posebnih prenosnikov z oznako gaming. To pomeni, da so prikrojeni igranju računalniških iger. Samo ohišje, tipkovnica, strojna oprema in zaslon so tako izboljšani, bolj vzdržljivi ter lahko prenesejo večje obremenitve.
Gaming prenosni računalniki imajo skoraj vedno priložen močan antivirusni program. Temu je tako, saj virusi hitro upočasnijo sam računalnik, ukradejo podatke uporabniških računov ipd.
Možno je tudi opaziti, da imajo omenjeni prenosni računalniki vgrajeno izredno močan akumulator oziroma baterijo. Temu je tako, saj igranje iger potrebuje strojno opremo, ki zahteva veliko električne energije. To je tudi razlog, da lahko take računalnike uporabljamo kot delovne postaje. Močan procesor, grafična kartica ter pomnilnik pomeni, da lahko na sistemu poganjamo tudi bolj zahtevne aplikacije poleg iger.
Izbira operacijskega sistema
Ena izmed najbolj pomembnih lastnosti vsakega računalnika je operacijski sistem. Ta je dandanes skoraj vedno naložen na računalniku vnaprej. To pomeni, da ne potrebujemo operacijskega sistema nameščati sami, ampak se že nahaja na trdem disku ali SSD-ju. Tako moramo vpisati samo svoje uporabniško ime in geslo, da lahko pričnemo z delom.
Samih operacijskih sistemov je na trgu zelo veliko. Nekateri imajo že vgrajen antivirusni program, drugi pa ne. Tukaj je nekaj svetovno najbolj znanih operacijskih sistemov za računalnike.

Windows
Najbolj razširjen operacijski sistem, ki je namenjen vsakodnevni uporabi računalnika, poganjanju iger, uporabi drugih zahtevnih aplikacij ipd. Dostikrat se zgodi, da moramo uporabo sistema Windows dodatno doplačati. Lahko pa tudi, da ga je prodajalec zraven priložil brezplačno.
Linux
Linux je brezplačni operacijski sistem, ki je namenjen raznovrstni uporabi računalnika. Je dobra alternativa Windows-u in je zmožen poganjati igre, produktivne programe ipd.
iOS
To je operacijski sistem, ki se nahaja na prenosnih računalnikih podjetja Apple. Je izredno močan sistem, ki je zelo priljubljen za igranje iger, uporabo produktivnih programov, brskanje po spletu ipd.
Pomembno se je zavedati, da je zelo priporočljiva uporaba antivirusnega programa na vseh sistemih. Tako bomo zavarovani pred vohunskimi in drugimi nezaželenimi programi, ki nam lahko povzročijo veliko škode.
Specifikacije strojne opreme
Zadnja stvar na katero moramo biti pozorni je sama strojna oprema. Da ohranimo stvari najbolj preproste, so najbolj pomembne sledeče komponente:
Procesor
Procesor je zelo pomembna komponenta za poganjanje programov in iger. Boljši, kot je procesor, več programov imamo lahko poganjamo ob istem času na našem prenosnem računalniku.
Pomnilnik oziroma RAM
To je delovni spomin računalnika, kjer programi in igre shranjujejo svoje podatke. Priporočljivo je, da ga imamo v računalniku vsaj 8GB. Večja količina pomnilnika pa je vedno priporočljiva za vsakega uporabnika.
Grafična kartica
Grafična kartica je v večini primerov pomembna samo za igralce iger in ustvarjalce digitalnih vsebin. Ima vgrajen svoj delovni spomin, ki mora za resno igranje iger biti vsaj 4GB+ velik. Za vsakodnevno uporabo prenosnega računalnika pa velikost pomnilnika grafične kartice ni pomembna.
Na spletni strani www.anni.si lahko zasledimo bogato ponudbo računalniške in programske opreme. Tako lahko izbiramo med različnimi anitvirusnimi programi, operacijskimi sistemi ter računalniškimi komponentami.