Dejstvo je, da se trdi diski kvarijo. Prav tako spominske kartice, USB ključki in telefoni. In ko se to pripeti, s seboj vzamejo tudi naše najdragocenejše spomine ali pa delo. Za marsikoga je to lahko izjemno slaba izkušnja, zato je še toliko pomembneje, kako se lotiti postopka za reševanje podatkov iz trdega diska in drugih komponent.
V resnici lahko omenjene podatke rešite skorajda v vseh primerih, zato si mirno lahko oddahnete. Seveda pa morate za pomoč prositi strokovnjake, ki se na takšno vrsto dela najbolje spoznajo. Verjetno vas za reševanje podatkov iz trdega diska zanima tudi cena.
Od česa je odvisna cena reševanja podatkov iz trdega diska in drugih naprav?
Praviloma cena za reševanje podatkov iz najrazličnejših komponent računalnika ni odvisna od tipov podatkov. Cena je zlasti odvisna od tipa okvare. Če strokovnjaki ne zmorejo rešiti težave, vam storitve pogosto sploh ne računajo. Vsi podatki so vidni v njihovem računalniškem servisu, in to že pred plačilom.
Pokvarjeni disk, USB ključek, telefon ali kaj drugega strokovnjakom za reševanje lahko dostavite na različne načine. Najbolje pa je, da napravo kar osebno dostavite oziroma prinesete na njihov naslov oziroma jo lahko pošljete tudi po kurirski pošti.
Na kakšen način poteka reševanje podatkov?
Preden nam strokovnjaki za reševanje podatkov iz trdega diska kar koli povedo, morajo seveda fizično prejeti vaš nosilec podatkov. Prva stvar, ki jo ob prejemu navadno naredijo, je diagnostika okvare. Ta je lahko povsem brezplačna.
Sicer pa se okvare na nosilcih podatkov v grobem delijo na tri večje skupine. Programska napaka na zapisu medija je najlažja oblika okvare nosilnega medija. Podatki so lahko rešeni že v samo nekaj dnevih, je pa seveda veliko odvisno od same količine podatkov. Med programske napake na elektroniki medija pa sodijo vse tiste vrste napak, ki se pojavijo iznenada. Nosilec podatkov preneha delovati. V nekaterih primerih je viden na računalniku, a sploh ne deluje. V tem primeru je lahko okvarjena zgolj elektronika nosilca medija.
Mehanski trdi disk
Reševanje podatkov iz trdega diska je lahko tudi težje narave. Znaki mehanske okvare na trdem disku so na primer zaganjanje motorja trdega diska, piskanje, prav tako cingljanje in še ostali nenavadni zvoki. V tem primeru diska ne prižigajte več, saj bi v nasprotnem primeru lahko vse podatke uničili do konca. Možnost rešitve v tem primeru je približno 85 %.
Za kaj se uporablja izraz restavriranje podatkov?
Restavriranje podatkov ali pa restavriranje diska je pravzaprav strokovni izraz, ki se praviloma uporablja tedaj, kadar je govora o reševanju podatkov iz okvarjenih medijev. Takšen postopek poskrbi, da lahko v čim krajšem času poskrbimo za nadomeščanje ali pa za obnovo svojih izgubljenih podatkov.
Znano je, da kar tretjina varnostnih kopij, ki so izdelane na trdem disku, po izgubi podatkov lahko omogoča primerno restavriranje podatkov. Težava pa je seveda v tem, da je varnostna kopija, zelo pogosto shranjena na disku, ki se je poškodoval. Posledično je restavriranje podatkov nemogoča naloga, ker so izgubljeni podatki tudi v varnostni kopiji.
Uporaba primerne programske opreme
V resnici nas restavriranje diska in drugih naprav lahko precej drago stane, zato je še toliko pomembneje, da se na to vnaprej dobro pripravimo. To lahko storimo s primerno izbiro programske opreme. Z njo lahko shranjujemo podatke na diskovna polja, oddaljen strežnik, zunanji disk ali pa na kakšno drugo vrsto medija.
Na takšen način se torej lahko izdela varnostna kopija našega diska na enem mediju. Če pa upravljamo z zelo občutljivimi podatki, pa je seveda dobro poskrbeti za varnostne kopije na različnih medijih. Tako lahko podatke obnavljamo tudi tedaj, ko se sočasno okvarita dva medija, ker imamo na voljo še tretji medij, kjer je izdelana popolna varnostna kopija.
Izdelava varnostne kopije
Restavriranje podatkov je toliko lažje, če je torej izdelana varnostna kopija. Z njeno izdelavo, ki se nahaja samo na enem disku, si omogočimo zanesljivo varnostno kopiranje, prav tako preprosto restavriranje podatkov v primeru, če jih izgubimo.
V primeru da je varnostna kopija shranjena na disku, ki ni poškodovan, lahko te po izgubi podatkov hitro obnovimo oziroma restavriramo. Podatki so namreč še vedno shranjeni in nedotaknjeni, seveda k sreči na drugem mestu, ki pa ni poškodovano. Na takšen način si lahko prihranimo kar nekaj časa, prav tako tudi denarja. Zavedati se moramo, da reševanje podatkov z diska, USB ključka, pametnega telefona in drugih naprav ni tako poceni storitev.