Procesor ali centralna procesna enota je osrednji del računalnika, ki skrbi za izračunavanje in obdelavo podatkov ter hkrati tudi nadzira in upravlja druge enote in procese v računalniku ter jim »razporeja« naloge. Le malokdo si ob lastnostih novejših procesorjev lahko predstavlja, da so bili prvi procesorji le 4-bitni. Večina programske opreme, ki jo uporabljamo danes je namreč 32 ali 64 bitne, za kar vsekakor potrebujejo tudi bolj zmogljivo strojno opremo. Hkrati z večjo zmogljivostjo procesorjev se je manjšala tudi njihova velikost, pada pa seveda tudi njihova cena.
Sploh v preteklosti, ko so bili procesorji precej manj zmogljivi, se je uporabljalo tudi tako imenovano »navijanje procesorja«. To pomeni, da se je višala frekvenca delovanja vsaj ene računalniške komponente, s čimer predvsem pridobimo na sami hitrosti izvajanja operacij, ki tečejo v procesorju. S tem se sicer kar nekaj računalniških mojstrov ne strinja, saj lahko pride tudi do »prenavitja«, ki povzroči trajno okvaro procesorja – zato je navadno bolje investirati v nov, zmogljivejši procesor.
Danes se pri lastnostih procesorjev pogovarjamo predvsem o številu jeder, ki jih procesor ima. V zadnjih letih so se namreč pojavili večjedrni procesorji (imajo namreč že vse do 6 jeder), katerih namen je, da lahko opravljajo več procesov (oz. niti) naenkrat, brez da pri tem prihaja do klasičnih težav (npr. računalnik kar naenkrat »zmrzne«, deluje počasi, itd). Ne gre zanemariti, da procesor potrebuje učinkovito hlajenje, saj se zaradi številnih operacij, ki jih izvaja, greje. Prav zato imajo procesorji že vgrajeno tudi hladilno enoto, ki skrbi, da je procesor ves čas svojega delovanja primerno ohlajen in ne prihaja do pregretja, saj pregretje procesorja dostikrat pomeni konec delovanja le-tega.
Glavna proizvajalca »komercialnih« procesorjev sta AMD ter Intel, izbira proizvajalca pa je povsem prepuščena osebnemu mnenju, saj se na tem področju večina računalničarjev ne strinja. Kot pri vseh drugih stvareh eni prisegajo na enega proizvajalca in iščejo napake pri drugem – ter seveda obratno. Za neko »klasično« uporabo domačega računalnika pa so verjetno izdelki obeh proizvajalcev dovolj kvalitetni in omogočata zadovoljivo uporabniško izkušnjo.