Registracija domene na splošno ne predstavlja težav, vseeno pa se lahko tu in tam zgodi kaj povsem nepredvidljivega. Težave nam lahko povzročajo denimo zadeve, ki pravzaprav niso tehnične narave.
Eden od morebitnih zapletov, ki se pojavijo pri registriranju domene, je ta, da je izbrana domena že zasedena. Takšnih primerov je na žalost kar nekaj. Seveda pa vas to ne sme preveč čuditi, ker je po celem svetu registrirano tako veliko domen, da se je včasih precej težko spomniti kakšno novo, ki bi bila lahko še na voljo.
Previdno pri izbiri domenske končnice
Registracija domene vključuje tudi izbiro domenske končnice. Če bo vaša spletna stran namenjena domači publiki, morate seveda domensko končnico prilagoditi temu.
Ena od težav pri domenski registraciji so lahko tudi šumniki. Seveda so ti na voljo, kljub temu pa njihova uporaba ni najbolj na mestu. Spletni uporabniki se namreč niso najbolj pretirano navadili na to, da bi domene v brskalnik vpisovali z njimi. Dodatna slaba stran domen s šumniki je tudi to, da se določeni strežniki z njimi še niso povsem spoprijateljili. Posledično lahko na ta račun pride do problemov s sprejemanjem ter pošiljanjem elektronske pošte.
Tehnične težave pri registraciji domen
Registracija domene seveda lahko vključuje tudi težave, ki so tehnične narave. To pa privede do tega, da postopek registracije ni v celoti zaključen. V primeru da pride do tega, torej, da vaša domena ne deluje, se je nujno treba obrniti na registratorja. Ta preveri, v čem je torej težava, in vas o tem seveda tudi obvesti.
Če pride do omenjenih težav, se celotni postopek lahko s pomočjo registratorja opravi ročno in registracijo domene zaključi na primeren način. Sicer pa se slednje k sreči ne dogaja prav pogosto.
Se lahko lastništvo domene prikrije?
Če želite, da bi se vaše lastništvo domene prikrilo, se morate temeljito pozanimati, za katere domenske končnice je to sploh mogoče storiti. Navadno se tega ne da storiti, še posebej v primeru nacionalnih domenskih končnic.
Najbolje pa si je izbrati čim krajšo ter dobro zapomnljivo domeno. V nasprotnem primeru si jo bodo uporabniki težje zapomnili. Predolge domene nikoli niso preveč priljubljene pri spletnih iskalnikih.
SSL certifikat se lahko kupi pri večini ponudnikov spletnega gostovanja
Poleg domene in spletnega gostovanja imajo pri izdelavi spletne strani ključno vlogo tudi SSL certifikati. Ti so k sreči na voljo skoraj pri večini ponudnikov hostinga.
Na voljo so domenski, poslovni pa tudi razširjeni certifikati. Ponudniku je treba zaupati, za katero spletno stran torej potrebujete tovrstni certifikat. Ta vam bo namreč znal najbolje svetovati, kateri od omenjenih bi bil za določeno spletno stran daleč najbolj ustrezen. Prav tako pa ponudnik pomaga pri nameščanju SSL certifikata na izbrano domeno.
Kaj je pravzaprav SSL certifikat?
SSL certifikati so majhne podatkovne datoteke. Kriptografsko vzpostavljajo šifrirano povezavo med spletnih strežnikom ter brskalnikom. Takšna povezava omogoča, da lahko vsi podatki, ki se prenašajo, ostanejo povsem zasebni.
Vsak SSL certifikat omogoča določeno stopnjo varnosti. Google se je že pred leti za zagotovitev varnejše izkušnje brskanja po spletu odločil, da bo spletne strani brez nameščenega certifikata označil. Dandanes SSL certifikat ne predstavlja nobenega luksuza, temveč je postal nujno potreben. Sama investicija vanj je tako nizka, da sploh ne bi smeli imeti razloga, da si ga ne bi namestili na svojo spletno stran.
Kaj so razširjeni SSL certifikati?
Razširjeni certifikati v naslovni vrstici prikazujejo ključavnice, https, ime ter državo podjetja. Vsi omenjeni podatki so torej vidni na naslovni vrstici, z namenom da ne bi bili zamenjani z nezaželeno spletno stranjo.
Če torej želite nastaviti tovrstni certifikat, morate dokazati lastništvo domene, ki si jo želite zaščititi z uporabo HTTPS protokola. To namreč uporabnikom omogoča, da lahko zakonito zbirate podatke, ki so potrebni za izvajanje določenih dejanj. Razširjeni EV SSL certifikati so na voljo za katero koli podjetje oziroma za organizacije. Če vaša spletna stran obdeluje tudi spletna naročila ali pa zbira podatke, si morate takšen certifikat nujno zagotoviti, ker omogoča varno povezavo.
Kdo se odloča za uporabo SSL poslovnih certifikatov?
Poslovni certifikati oziroma SSL certifikati za organizacije so najpogosteje uporabljeni od korporacij, vlad in še od drugih subjektov, ki torej želijo svojim obiskovalcem omogočiti še dodatno stopnjo zaupanja. Poleg varnosti slednje omogoča tudi podpisovanje dokumentov, overjanje odjemalca in podobno.
In kako je takšen certifikat pravzaprav videti na spletu? Če kliknete ključavnico, da bi si ogledali informacije o njem v spletnem brskalniku, je takšen certifikat videti povsem enako kot domenski.