Postavitev svoje spletne strani je zagotovo izjemno pomemben dogodek v našem življenju. Zlasti to velja za vse tiste, ki želite s pomočjo spleta še bolj uspeti oziroma prodreti na trg. Pri izdelavi takšne strani pa se seveda srečamo s številnimi pojmi, kot so domena, web hosting oziroma gostovanje spletnih strani, registracija domene. Nekateri omenjeni pojmi so nam bolje poznani, drugi manj. Zagotovo pa je najpomembneje, da nam pri izdelovanju tako pomembnega izdelka ob strani stojijo izkušeni strokovnjaki.
Kmalu na začetku izdelovanja spletne strani bo na vrsti izbira domene. To je unikatni spletni naslov, preko katerega obiskovalci lahko dosežejo določeno spletno stran. Sestavljena je iz dveh delov, in sicer iz imena ter domenske končnice.
Registracija domene
Če torej želimo imeti svojo domeno, jo je treba tudi registrirati. Registracija domen poteka pri številnih registratorjih domen. Pri tej storitvi moramo imeti že izbrano ime domene in domensko končnico oziroma tako imenovano vrhnjo domeno. Če je ta že registrirana s strani neke druge osebe, je torej ne moremo registrirati.

Na voljo so generične ter nacionalne domene. Registracija je pri določenih domenah neomejena, kar pomeni, da lahko kdor koli registrira poljubno veliko število vrhovnih domen. Za nekatere druge pa seveda veljajo vnaprej določene posebne omejitve.
Prosta ali zasedena domena?
Izbrati povsem izvirno ime domene s primerno domensko končnico je lahko kar precej težavna naloga. Veliko privlačnih oziroma zanimivih domen je namreč že registriranih. Medtem ko so na nekaterih domenah postavljene spletne strani, so druge na voljo za nakup. Za slednje velja, da se prodajajo po precej višjih cenah v primerjavi s cenami za registracijo proste domene.
Ali je vaša izbrana domena sploh še prosta, lahko najhitreje izveste s pomočjo posebnega vmesnika. Če ugotovimo, da je še vedno na voljo, jo je potrebno čim prej registrirati. Omenjeni vmesnik pa vam razkrije torej, ali je bila domena že registrirana ali ne, kdaj je bila registrirana, kdaj poteče, pri katerem ponudniku oziroma registrarju je bila registrirana, na katerih strežnikih gostuje, status domene in ne nazadnje še podatke o lastniku domene: ime ter priimek, naslov, telefon ter mail.
Prostor na spletu
Medtem ko je torej domena naslov, preko katerega navadno obiščemo določeno spletno stran, pa je web hosting oziroma spletno gostovanje prostor, na katerem je stran shranjena. Gostovanje spletnih strani torej pomeni zakup prostora na strežniku. Slednji je povezan s spletom oziroma internetom. Podjetjem, ki takšen prostor oddajajo, pa pravimo ponudniki spletnega gostovanja.
Ponudniki za web hosting imajo v tako imenovanem data centru nameščene oziroma postavljene svoje strežnike. Na njih lahko gostuje veliko število strani. Za strežnike pa praviloma velja, da so 24 ur na dan, in to vse dni v tednu, povezani z internetom.
Različne oblike web hostinga
Seveda je gostovanje spletnih strani na voljo v najrazličnejših oblikah:
- VPS gostovanje,
- deljeno gostovanje,
- namensko gostovanje,
- gostovanje v oblakih,
- reseller gostovanje.
VPS gostovanje pomeni zakup dela strežnika, in sicer z možnostjo konfiguriranja po lastnih željah. Deljena oblika pomeni, da na strežniku lahko gostuje precej veliko število spletnih strani najrazličnejših uporabnikov. Namenski hosting pomeni zakup celotnega strežnika z možnostjo konfiguriranja po lastnih željah. Pri gostovanju v oblaku je strežniški prostor porazdeljen med več fizičnih strežnikov. Reseller gostovanje spletnih strani pa naročnikom zagotavlja ustvarjanje paketov z namenom nadaljnje prodaje ter ustvarjanja zaslužka.
Stroški za domeno in hosting
Za nekoliko resnejši posel je vsekakor treba opraviti registracijo domene in zakupiti spletno gostovanje. Brezplačne možnosti namreč niso dovolj zanesljive. Prav tako ne delujejo dovolj hitro, ne vzbujajo prav posebnega zaupanja in ne nazadnje ne izpadejo prav profesionalno.

Bistveno bolje se je torej odločiti za plačljive storitve, ki pa v resnici, glede na to kaj ponujajo, niso preveč drage. Cena za domeno se giblje med 10 ter 15 evri na leto. Za osnovno obliko spletnega gostovanja pa boste morali odšteti približno 40 evrov na leto. Ob tem se je dobro pozanimati še za strošek za možnost postavitve spletne strani na lastno domeno. Tudi ta ni tako zelo visok, znaša namreč približno 50 evrov na leto.
Čas za izbiro pravega ponudnika
Že pri samem načrtovanju izdelave spletne strani se boste torej srečali s kar nekaj pojmi. Tiste najbolj osnovne in nujno potrebne smo vam že objasnili.
Že od začetka pa morate ves čas razmišljati tudi o tem, komu v resnici boste torej zaupali tako pomembno nalogo, kot je postavitev spletne strani ter vse, kar sodi poleg.