Za lažje in učinkovitejše poslovanje se podjetja in fizične osebe poslužujejo različnih vrst spletnih gostovanj. Med njimi je tudi cloud hosting, ki ponuja večjo stabilnosti, hitrejše delovanje in boljšo varnost.
Gostovanje v oblaku je vrsta gostovanja spletne strani, ki je zelo podobno deljenemu gostovanja, saj si strežnik delijo različne spletne strani. Razlika je v tem, da pri gostovanju v oblaku vaša spletna stran gostuje na več fizičnih strežnikih, ki so med seboj povezani. Torej vam v tem primeru cloud hosting zagotavlja kombinacijo fizičnih strežnikov, omrežja in programske opreme, kar omogoča večjo zanesljivost delovanja.
Delovanje gostovanja v oblaku
Za učinkovito spletno prisotnost je gostovanje spletne strani ključnega pomena, saj vam omogoča shranjevanje vseh datotek in nemoteno delovanje vaše spletne strani. Če bi imeli lasten strežnik ali pa za to uporabili kar svoj računalnik, ne le, da bi bili v tem primeru visoki stroški, ampak potrebujete tudi tehnično znanje.
V tem primeru je cloud hosting odlična rešitev. Pri tej vrsti spletnega gostovanja v bistvu najamete virtualne strežnike od tretjega ponudnika za gostovanje spletne strani. Le ta poskrbi za vse tehnične stvari, kot sta vzdrževanje in zaščita, vi pa se lahko posvetite poslovanju podjejta. Takšen način delovanja tako omogoča večjo prilagodljivost, razširljivost, kar je bistvena razlika napram deljenemu gostovanju.
Prednosti in slabosti gostovanja v oblaku
Med ključnimi prednostmi gostovanja v oblaku moramo izpostaviti, da vam je spletna stran vedno na voljo, ne glede na morebitna vzdrževanja ali nadgradnjo strežnika. Prav tako ga odlikuje velika stroškovna učinkovitost in zanesljivost, saj ne potrebujete nobene strojne opreme, za distribucijo podatkov pa poskrbijo zmogljivi strežniki. Glede na to, da gre za gostovanje na več virtualnih strežnikih hkrati, to pomeni tudi večjo hitrost in učinkovitost, kar je ključnega pomena za vašo prisotnost na spletu.
Če bi morali izpostaviti katero od slabosti spletnega gostovanja v oblaku, je to zagotovo varnost. Glede na to, da lahko nepridipravi do vaših podatkov dostopajo skozi več vstopnih točk, se prepričajte, da izberete ponudnika, ki no najbolje poskrbel za varnost in zaščito. Gostovanje v oblaku je za preproste spletne strani drago, zato se v takšnih primerih zanj praviloma ne odločimo.
Vse, kar morate vedeti o registraciji domene
Z razvojem interneta je spletna stran postala skorajda nuja tako za podjetja kot tudi za posameznike. Eden prvih korakov pri postavitvi spletne strani, pa je med drugim tudi registracija domene, ki služi kot naslov, kjer lahko uporabniki dostopajo do vaše spletne strani.
Če želite, da bo vaša prisotnost na spletu potekala brez večjih težav, potem si je za registracijo domene potrebno vzeti čas za tehten premislek.
Kaj je ime domene?
Še pred registracijo domene, si boste morali izbrati ime domene. To je edinstven spletni naslov, ki ga uporabnik vnese v svoj spletni brskalnik, da bi lahko obiskal vašo spletno stran.
Domena je torej vaša spletna identiteta, ki je vsakemu lastniku domene edinstvena. Ime domene je zato sestavljeno iz dveh delov, in sicer iz imena domene in domenske končnice, kot je na primer .com, .si, .net in podobno.
Zakaj je registracija domene pomembna?
Registracija domene je pomembna iz več razlogov. Z njo poskrbite za spletno prisotnost in uporabnikom omogoča enostavno iskanje in dostop do vaše spletne strani. Z njo boste povečali tudi verodostojnost, saj vaši spletni strani doda legitimnost, s čimer boste med uporabniki ustvarili dodatno zaupanje.
Z registriranjem domene boste poskrbeli, da se bo vaša blagovna znamka ločila od konkurence, hkrati pa drugim preprečuje, da bi pod istim imenom registrirali svoje spletno mesto.
In kako se lotiti registracije domene?
Registracija domene je zelo enostaven postopek. Najprej morate izbrati enega izmed registrarjev domen, ki so vam trenutno na voljo na tržišču, in na njihovi spletni strani preverite, ali je izbrano ime domene še prosto.
Če je domena še prosta, potem jo je priporočljivo takoj registrirati, saj bo ob naslednjem dostopu lahko že zasedena. Za registracijo domene je potem potrebnih le še nekaj klikov in vnos osebnih podatkov, ko pa boste domeno še plačali, bo postala vaša last.
Na tem mestu velja opozoriti, da je domeno mogoče zakupiti le za določen čas, nato jo boste morali podaljšati oziroma ponovno opraviti postopek registracije, v primeru, da boste na podaljšanje domene pozabili. Toda brez skrbi, praksa večine registrarjev je, da vas na potek domene pravočasno opozorijo, zato boste imeli dovolj časa, da razmislite, ali jo še potrebujete.