Ko registriramo domeno, postanemo njen nosilec. Zagotovo ne lastnik, vsaj ne v pravem pomenu besede, saj nam domena pripada le za izbrano časovno obdobje, seveda pa lahko to obdobje znova in znova podaljšujemo. Domena vedno pripada vrhovnemu registrarju (v primeru državne vrhnje domene .si je to Arnes), ki nam domeno le da v upravljanje. O tem priča tudi dejstvo, da v kolikor se izkaže, da nekdo do določene domene ni upravičen, mu jo Arnes lahko odvzame ter v upravljanje dodeli upravičeni osebi oz. podjetju.
Domeno torej lahko registriramo le za izbrano časovno obdobje. To obdobje izberemo sami, omejitve za najkrajši oz. najdaljši čas registracije pa določajo vrhnji registrarji posameznih domen. Običajno minimalno obdobje znaša 1 leto, maksimalno pa 10 let. V primeru domenske končnice .si pa lahko domeno registriramo za obdobje od 1 do 5 let.
Še pred koncem obdobja, torej še preden domena poteče, moramo poskrbeti za podaljšanje domene. To seveda velja zgolj za primer, ko domeno dejansko želimo podaljšati – ko torej spletno stran želimo obdržati na istem spletnem naslovu. Cena podaljšanja domene je pri nekaterih registrarjih enaka ceni registracije domene, pri drugih pa je cena postavljena nekoliko više.
Kaj se zgodi, če na podaljšanje domene po nesreči pozabimo? Če je od poteka domene minilo le nekaj dni, bomo domeno po vsej verjetnosti lahko podaljšali po ‘klasični’ ceni podaljšanja. Veliko je odvisno tudi od domenske končnice. Za nacionalno .si domeno je pravilo takšno, da po poteku za 30 dni preide v tako imenovano karanteno. V tem času ima njen nosilec čas, da jo obudi in podaljša. Če tega ne stori, Arnes po poteku 30 dni domeno izbriše iz baze registriranih .si domen, domena pa zopet postane na voljo vsakomur.
Vsak vrhnji registrar za svojo domensko končnico postavi svoja pravila. Če bomo npr. pozabili podaljšati domeno .com, jo bomo po vsej verjetnosti le nekaj dni po poteku lahko še vedno podaljšali brez dodatnih stroškov, v kolikor pa se bomo na podaljšanje domene spomnili šele teden ali več kasneje, bo zgodba drugačna – plačati bo namreč potrebno visok strošek za obuditev domene, ki lahko doseže tudi 10-kratnik običajne cene ali celo več.
Zelo pomembno je, da na podaljšanje domene ne pozabimo. Pozorni bodimo na elektronska sporočila, ki nam jih pošilja registrar. Ta nas bo o poteku opozoril večkrat, v večini primerov bomo prvo opozorilo prejeli že mesec dni pred potekom domene. Ne pozabimo preveriti, kateri email imamo vpisani kot kontaktni, saj bodo obvestila prihajala na ta elektronski naslov. Če imamo nastavljen kontaktni email, katerega ne uporabljamo pogosto, ga v izogib težavam kar takoj zamenjajmo. Za pomoč se obrnimo neposredno na registrarja oz. spremembo naredimo v svojem profilu na spletni strani ponudnika.
Za konec odgovorimo še na vprašanje, kdaj opraviti podaljšanje domene. Vsekakor bo najbolje, da to opravimo takoj, ko nam na e-pošto ‘prileti’ prvo obvestilo. Tako bo najmanj možnosti, da na podaljšanje nehote pozabimo.