Skorajda vsak računalnik ima danes že vgrajen pekač za različne medije, torej za CD-je, DVD-je nekateri pa tudi že za blue-raye. To pomeni, da si lahko podatke na različne medije posnamemo kar sami v zavetju svojega doma, brez posebne strokovne pomoči, saj je postopek izredno preprost. Vendar ni dovolj, da smo le lastniki ustrezne strojne opreme, za snemanje medijev potrebujemo tudi ustrezno programsko opremo.
Obstajajo tako odprtokodne različice programske opreme, ki je namenjena snemanju; kot seveda tudi plačljivi programski paketi, ki poleg same možnosti snemanja na ploščke omogočajo še en kup ostalih storitev – od enostavnega urejanja glasbe in videoposnetkov, do izdelave naslovnic za ovitke medijev in samih ploščkov. Najbolj poznan program za snemanje na medije nam poleg samega snemanja in urejanja različnih formatov ponuja še arhiviranje podatkov na našem računalniku, kar vsekakor ni zanemarljiva storitev.
Na različne vrste medijev lahko posnamemo raznovrstne podatke, vse od klasičnih tekstovnih datotek, preglednic, glasbe, videov, slik, predstavitev. V ta namen potrebujemo program, ki nam omogoča snemanje vseh teh možnosti, nekateri odprtokodni programi so namreč na voljo le za snemanje glasbe, ne pa za npr. snemanje videoposnetkov.
Samo snemanje na medije pa ni namenjeno le shranjevanju slik in videoposnetkov, namenjeno je tudi arhiviranju različnih pomembnih podatkov v podjetjih. Na en DVD lahko namreč shranimo ogromno tekstovnih datotek ter razpredelnic, zato je takšna oblika arhiviranja čedalje bolj priljubljena. Podatki se namreč ob pravilnem shranjevanju ploščkov ohranijo kar nekaj let, hkrati pa nam takšno arhiviranje omogoča tudi lažje, hitrejše in preglednejše iskanje po dokumentih. Podatke lahko tako arhiviramo na določeno časovno obdobje, saj nam snemanje na CD-je ali DVD-je omogoča tudi dosnemavanje podatkov, kar pomeni, da v kolikor z enim arhiviranjem ne napolnimo celotnega ploščka to ne pomeni, da bo preostanek prazen za vedno – razen če tako želimo sami.
Snemanje na ploščke torej ne pomeni le snemanje (ne)legalno prenesene glasbe ter domačih videoposnetkov in slik, temveč je precej uporabno tudi v poslovnem svetu, tako za arhiviranje podatkov kot tudi za uporabo pri predstavitvah ter za npr. razpečevanje elektronskih katalogov.